2. AKBAŞ ÇOBAN KÖPEKLERİ FESTİVALİ

02.11.2009 - Yorum YazEskişehir'in Sivrihisar ilçesinde 2. Akbaş Çoban Köpekleri Festivali düzenlendi.
     Sivrihisar Kaymakamı Hüseyin Çakırtaş, yaptığı konuşmada, Akbaş Çoban Köpeği yetiştirme ve üretme çiftliğinin açılışını yapmak için bir araya geldiklerini belirterek, Türkiye'nin iki asil köpek türü olduğunu bildirdi.
     Bunların Kangal ve Akbaş köpekleri olduğunu ifade eden Çakırtaş, şöyle konuştu:
     ''Akbaş'ın Türk toplumunun asil bir köpeği olarak gelişiminde önemli bir yeri vardır. Buranın yapılışında emeği geçen İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine, Abdullah Şahin'e, Murat Uz'a ve emeği geçen herkesi teşekkür ediyorum. Bu yerimizi daha ileriye götürmek ve geliştirmek için derneğimize gereken desteği vereceğiz.''
     Konuşmanın ardından çiftliğin açılışı yapıldı. Daha sonra Akbaş Çoban Köpeği Derneğinin kurulmasında ve yetiştirme çiftliğinin açılmasında emeği geçenlere teşekkür plaketleri verildi. 3 ayrı kategoride bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmada dereceye giren akbaş çoban köpekleri sahiplerine madalya verildi.
     Etkinliğe Derneğin Onursal Başkanı Doğan Kartay, Sivrihisar Eski Kaymakamı Abdullah Şahin, Sivrihisar Belediye Başkanı Fikret Arslan, Eskişehir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Odabaş, Eskişehir Köy Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Gürbüz, Tepebaşı Belediye Meclis Üyesi Alaattin Çoban, Sivrihisar Çoban Köpeği Akbaş Koruma Derneği Daşkanı Erhan Ulutürk, Araştırmacı İlker Ünlü, Doç. Dr. Abuzer Acar, Prof. Dr. Cafer Tepeli, Doç. Dr. Fatih Atasoy, Sivrihisar İl Genel Meclis Üyeleri Ahmet Sezer, Hüseyin Özyılmaz, Rahime Turan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorum Yaz:
Yorum Yaz