YOL ÜZERİNDE UNUTULMUŞ BİR KÖY: BAŞKÖY/BİLECİK

27.05.2008 - Yorum Yaz
      Yolunuz eğer birgün Bilecik'ten geçerse, ilin Eskişehir yönü çıkışında 10 km sonra sağ tarafta bir köy girişi görürsünüz. Koca heybetli bir dağın eteğinde, yeşilliklere bürünmüş bu köyün adı Başköy. Köyün nüfusu 2007 verilerine göre yaklaşık 500 civarındadır. Köyün okul binası olmakla birlikte ne yazık ki öğretmen sıkıntısından dolayı eğitim verememektedir. Köyde bulunan çocukların eğitimleri, taşımalı olarak sağlanmaktadır.
       Başköy'ün içerisinden Karasu deresi geçer. Önceleri bu dere içilebilecek kadar berrak olsa da şimdilerde sadece sulama amaçlı kullanılmaktadır. Tabi bu derenin görüntüsüne ve şırıltısına doyum olmuyor. Köyün girişinde derenin yanına yapılan oturma yerleri var. Eğer yolunuz düşerse soluklanmak amacıyla oturmanızı tavsiye ederim.
        Köy halkı geçimini önceleri tarım ve hayvancılıkla sağlamıştır. Sonraları Bilecik ilinden geçen demiryolu, köy halkının geçimini demiryolu işçiliğiyle sağlamaya yöneltmiş. Tarım ve hayvancılık ise ikinci hatta üçüncü plana düştü. Tarım alanında sebze, meyve ve ipek böcekçiliği yapılıyordu. Fakat sanayileşme köy insanını tarımdan kopardı. Başköy'de meyve olarak, şeftali, kiraz, erik, badem, dut, çilek, ceviz, ayva gibi çoğu meyve yetiştirilirdi. Başköy, Bilecik iline göre rakım olarak daha düşük olduğundan daha ılıman bir havası var, bundan dolayı meyve ve sebze üretimi için elverişli durumda. Yaz geldiğinde yol boyunca meyve tezgahları bulunur.
        Köye ulaşım belediye otobüsleri ile de sağlanabilir. Köyde sağlık ocağı ve ptt yok. Ama yol ve elektrik sağlanmış durumda. Zaten köyün Bilecik-Eskişehir yolunun üzerinde olması bu yönden büyük avantaj.
       Sizinde yolunuz bu köye düşerse mutlaka girin. Anayolun üzerinde unutulmuş bir köy BAŞKÖY. 

Yorum Yaz:
Yorum Yaz